Większość umów kredytowych jest zgodna ze wzorami, które dostajemy do wglądu już wcześniej. Zdarza się jednak i tak, że po drodze bank otrzymuje pewne informacje, które skutkują zmianami w umowie. Dlatego powinniśmy dokładnie przeczytać umowę kredytową, zanim postanowimy ją podpisać.

Dlaczego mogą zmienić się warunki umowy?

Choćby dlatego, że od momentu dostarczenia dokumentów do wniosku do chwili przygotowania umowy mija zawsze dość sporo czasu i w tym okresie mogą się pojawić po pierwsze nowe dokumenty, a po drugie sytuacja gospodarcza czy walutowa może zmienić się w dość poważnym zakresie. Dlatego wzory umów, choć zazwyczaj jednobrzmiące z końcową formą umowy, czasem jednak się od niej różnią w sposób istotny.

Nie mówimy tu w ogóle o przypadkach, dotyczących głównie parabanków, kiedy w umowie zawarte są klauzule niedozwolone, jak choćby taka, że udzielenie kredytu uzależnia się od otwarcia konta osobistego w banku. Pamiętajmy, że nawet po podpisaniu umowy możemy ją zerwać bez konsekwencji prawnych i finansowych, jeśli znajdziemy w niej taki zapis.

umowaUstawa Prawo Bankowe daje kredytobiorcom naprawdę silne narzędzia, które mają ich chronić przed nieuczciwymi bankami. Choć tak jak wspomniałem, podobne sytuacje dotyczą raczej parabanków, które na szczęście nie zdołały szerokim frontem wkroczyć na rynek kredytów mieszkaniowych.

Na co uważać?

Często w różnych poradnikach internetowych znajdujemy sformułowanie, z którego wynika, że przy otrzymaniu gotowej umowy możemy nie mieć dość czasu na jej dokładne przeczytanie. Jest o oczywisty absurd, i jeśli gdziekolwiek przeczytamy coś takiego to od razu powinniśmy zdyskwalifikować dane źródło. Nad umową możemy spędzić tyle czasu, ile tylko chcemy, nikt nie ma prawa zmusić nas do złożenia podpisu przed przeczytaniem i zrozumieniem umowy, nikt też ze strony banku nie może, ani na pewno tez nie chce, odmówić wypłaty kredytu dlatego, że długo myśleliśmy nad umową. Tam gdzie w grę wchodzą setki tysięcy złotych i zobowiązania na kilkadziesiąt lat mamy prawo się zastanawiać, a wzór umowy ma nam w tym pomóc, w żadnym zaś razie nie ma zastępować ostatecznej umowy kredytu mieszkaniowego.

Dokładne przeczytanie umowy kredytowej pozwoli na uniknięcie wielu przykrych sytuacji; z tego samego powodu powinniśmy uważać na wszelkie niejasności, które pojawiają się w czasie analizowania naszej umowy z bankiem.

W przypadku niedokładnego zrozumienia umowy kredytowej w każdej chwili można zadać pytanie na forum kredyty mieszkaniowe, tam za darmo otrzymamy poradę od ekspertów przykłady pytań:

Co jest ważne przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny
na co zwracać uwagę przy kredycie hipotecznym?
UMOWA o kredyt hipoteczny w PKO BP, na co zwracać uwagę?